שוטף ירקות - למי ולמה

המוצר שמייצג במהותו את הטריות, הרעננות והקשר הישיר לטבע הוא בעצם המוצר הבעייתי ביותר במטבח המקצועי. בהשוואה למוצרי מזון אחרים, יחסית קל לשמר את הטריות והצורה וגם במקרים של אבדן וקלקול הנזק שייגרם לא יהיה כבד במיוחד.
הבעיה העיקרית בירקות ובפירות הינה ברכישה, הירקות והפירות המסופקים לנו גדלים בטבע, אך מגיעים מהטבע עם שאריות מסוכנות ביותר.
הפירות והירקות מרוססים בחומרי הדברה חריפים ביותר ומסוכנים ביותר, למרות שרוב החומרים הכימיים בהם נעשה שימוש טוענים לנדיפות, השאריות כן מזיקות, הן מבחינה בריאותית והן לטעם, במקרים שמגיעה אספקה מהגדה או מעזה ובמקרים רבים בהם מושקים אף במי ביוב שלא טופלו.

אין זה משנה מה רמת ההיגיינה שתישמר במטבח, כמה תקפידו על ניקיון, טיפול בירקות ופירות מחויב להיות יסודי מאוד ולכלול השרייה בחומר חיטוי, שטיפה מחדש ושטיפה תחת מים זורמים, לסלק כל שאריות. במקרים של ירקות, עלים, ירקות עלים וירקות טיבול הטיפול מחייב גם סחיטה.
לייבש את הירק על מנת ששאריות המים מהסחיטה לא ידללו את הרוטב ויפגמו במרקם הסלט עצמו. גם כשעושים את כל התהליך הנ"ל, זהו אינו תהליך מבוקר וכמעט לא ניתן להבחין בירק לפני ניקוי ואחרי ניקוי מה שיגרום בד"כ לרמות ביצוע נמוכות, התוצאה ברורה – הרעלות מזון רבות קורות כתוצאה מכך.

לרשות המטבח המקצועי עומדות מספר מכונות שמיועדות לטיפול בירקות. המכונה הפופולארית ביותר הינה בגודל פיזי של מכונת כביסה ביתית בעלת מכסה עליון, שמים את הירק בתוך סל רשת עגול המסופק עם המכונה, קיבולת הסל היא בין 5-10 ק"ג. עם סגירת המכסה יתחיל תהליך בן כ-5 דקות בו יעבור הירק תהליך של שטיפה, חיטוי וייבוש.
במדינות רבות בעולם התפתח שוק ספקים לירקות מעובדים וזאת מאחר שמטבחים רבים נסגרו עקב בדיקות בקטריולוגיות ורעלים גרועות וחוסר היכולת המקומית להתמודד עם הבעיה. יש להניח שגם ההתקדמות בארץ תהיה דומה וביותר ויותר מטבחים נראה מכונות לשטיפת ירקות.

במטבח המוסדי, מכונות לשטיפת ירקות יהיו בדרך כלל בעלות מיכל גדול בקיבולת של 300 ליטר מים ו-70 ק"ג ירק. גם במיכל זה יתבצע ניקיון בעזרת זרמי מים בתהליך מבוקר, המיכל בעל יכולת היפוך והירקות ישפכו ממנו לתוך סל רשת גדול ואח"כ אלו הזקוקים לייבוש יועברו לצנטריפוגות ייבוש.
כדאי לשים לב גם לבעיית הכשרות בירקות עלים ובעשבי תיבול ובעצם מכונת שטיפת ירקות הינו הפתרון ההלכתי היחידי המותר לירקות המגודלים בגידול מבוקר (גוש קטיף)
צור קשר
דלג על צור קשר

קבל הצעת מחיר

checked
עבור לתוכן העמוד